Zonguldak'ın LGS Başarısı
0 | | | 03-07-2019

SERVET ÇÜMEN

Öncelikle Zonguldak’ımızın LGS başarısını kutlarım.

İlimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan LGS sonuçlarına göre 40,4 toplam net ortalaması ile Türkiye onuncusu oldu.

Geçen yıl 34'üncü sırada yer alan ilimizin 10’uncu sıraya yükselmesi sendikamızda ve eğitim camiamızda olumlu etki yaptı.

Şimdi sıra bu başarının nasıl arttığının, neleri doğru, neleri eksik yapıp sonradan düzelttiğimizin, daha iyisi için neler yapmamız gerektiğinin değerlendirilmesi zamanıdır. Bu başarının paydaşlarının onurlandırılmasından sonra tüm paydaşlarla öz değerlendirme yaparak geleceğe hazırlanmak en doğru yol olacaktır. Elbette ki Zonguldak’ımız daha iyi yerlerde olmaya layıktır.

Bu elde edilen, daha da artması arzulanan, başarı için öz değerlendirme yapma fırsatı bulamadan başarıyı gölge düşürecek hadiselerin gündeme getirilmesi ve bunun basın yolu ile yapılması şehrin eğitim motivasyonu için olumlu olmamaktadır.

Elbette ki farklı görüşlerde bulunan kurum ve kişilerin niyetlerini okuma yeterliğimiz olmayabilir. Ancak şu gerçektir ki; Zonguldak’ımız biraz da olsa bu başarı ile motivasyon bulmuştur.

Şimdi bu başarıyı herkes sahiplenebilir. Herkesin sahiplenmesinde de hiç sakınca yok. Sahiplenmek kişilerin ve kurumların işini ne kadar sevdikleri ile alakalı bir durumdur diye düşünürüz.

Ancak bana göre bu başarının ilk sahibi öğrenci ve velilerdir. Yıllarca başarısızlığın ya da ülke genelinde Zonguldak’ımızın kendini gösterememesinin öncelikle sebebi olarak veli ve öğrenci profili gösterildiğine göre, tersi durumda da başarının mimarı onlar görülmelidir. Bu saatten sonra öğrenci ve aile profili sorunlar arasında ön sıralarda olmayacak anlamına da gelebilir.

Ve evet bu başarının diğer sahipleri öğretmenlerimiz. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. En çok da öğretmenlerimiz için seviniyorum desem yeridir. Yıllarca kendi iç motivasyonları ile Zonguldak’ımızın coğrafik ve şehirsel, okulların fiziksel, ailelerin ekonomik ve kişisel sorunlarına karşı çabaladılar. Her birine teşekkür ediyorum...

Başarıyı Zonguldak’ımıza yakıştıramayanlara, eğitim camiasının motivasyonunu düşürenlere de şaşıyorum.

Ey Zonguldak, ey eğitim camiası….

Şimdi yapmamız gereken 2023 Eğitim Vizyonu'nun ana aktörü olan Zonguldak’ta görev yapan öğretmenlerin toplumdaki algısının yükseltilmesine katkı sağlayacak, moral ve motivasyonlarını artıracak, birlik ve beraberliğini pekiştirecek söylemlerde bulunma, bu yönde çalışmalar yapma zamanıdır. Şimdi bu motivasonla hedef büyütme zamanıdır.

Top